Friday, January 18, 2008

Prep Like You Mean It!

At Safecastle, we've been working very hard for a good long while to pull together the best possible, comprehensive food packages we could arrange.

It feels great to have pulled it off, and to be able to now offer our buyers club members package deals that are really the first of their kind, to our knowledge.

In a Nutshell

The linked page lists a couple of brand new 6-module food packages that are by far the best deals we've ever offered in the area of prep food. (And you know that we offer the best deals out there to begin with.)

These two packages are calorie based, aimed at providing delicious, well-balanced storage foods that will provide all of what is needed to remain healthy and strong through periods of about 8 months and 12 months (over 2200 calories a day for those periods of time).

Just as important as the premier quality of the products in the packages, the 6 modules that make up each of these packages are paid for and delivered according to a schedule of your choosing, making them economical for most anyone out there, and totally fool-proof.

Bottom line--based on 2000 calories a day, these packages keep a person well-fed for less than $2.70 per meal. Consider that this food is money in the bank at that price, with the various product shelf lives averaging decades!

Given the continuing rise in food prices, these packages make sense every which way you look at them.

Please note that these listings are specially priced and posted for buyers club members only. No discount coupons apply, as they are already priced as low as they go. Please let me know if you have any questions.

Still need to join the club? It's a one-time fee of $19. Get it done right here.


Get Ready ... Seriously - www.safecastleroyal.com

1 comment:

theotherryan said...

I generally question the advice of people who have a financial stake in what they are talking about but you get atleast a partial exemption from that. By every account I have heard you sell good stuff at a fair price. I would have a hard time justifying stocking up in serious bulk on packaged foods because of the higher cost then staple goods. However some of this type of food is a good addition to a bug out bag or any pantry.